Zebratrip - путівник цікавими місцями

Трьохсвятительська церква

Україна, Чернігівська обл., Козелецький р-н, село Лемеші
Трьохсвятительська церква
179

Цікаві факти

  1. Церква побудована над могилою Григорія Розума у 1755 році.
  2. Ініціаторами будівництва церкви були сини Олексій та Кирил Розумовські.
  3. Храм створено на честь трьох всесвітніх святителей: Василя Великого, Григорія Богослова та Івана Златоуста.
  4. Кам'яна церква є найпершим і найвидатнішим зразком храму тетраконхового плану в Україні.
  5. Тетраконховий храм — тип центричного храму, зведеного у формі хреста із чотирьох циліндричних частин.
  6. На фоні спокійних гладеньких стін колись вдало виділявся пишний іконостас і розписи Михайла Бойчука, які нажаль були знищені у радянські часи.
  7. У вівтарі знаходиться чудовий живописний триптих XVIII ст., реставрований фахівцями Київської майстерні.
  8. Трьохсвятительська церква у Лемешах – це винятковий приклад вдалого злиття стилів, коли у межах існуючого бароко відчуваються риси класицизму.
Біля траси Київ-Чернігів, у Козилецькому районі, розташувалося мальовниче село Лемеші. У цьому селі підіймає свої куполи Трьохсвятительська церква, яка була збудована на замовлення та кошти графа Олексія Розумовського над могилою його батька, Григорія Розума.
Традиція будувати церкви в пам’ять своїх батьків та родичів стає досить поширеною у XVIII ст. серед представників козацької старшини Гетьманщини. Саме за таких обставин з’явилася Катерининська церква в Чернігові, яка є зараз символом та візитівкою міста.
У свій час у Лемешах у козацькій родині Григорія та Наталії Розумів народилося двоє синів — Олексій Розумовський — майбутній фельдмаршал Російської імперії та фаворит імператриці Єлизавети Петрівни, та Кирило Розумовський, який стане останнім гетьманом Лівобережної України, отримає титул графа, звання генерал-фельдмаршал та посаду президента Петербурзької академії наук. І Олексій, і Кирило не забували про своє коріння, вкладаючи кошти у розвиток батьківщини.
Освячений храм був 1760 року та прикрашений чотирьохярусним іконостасом, виконаний у стилі рококо. Майже через сто років, у 1865, до церкви прибудували західний притвор із дзвіницею.
Церква виконана у стилі бароко, але її архітектура вказує, що вже розпочався перехід до нових форм будівництва у стилі класицизму. На сьогоднішній день — у східній апсиді збереглися фрагменти олійного розпису XVIII-XIX ст.

Як дістатися?

Дістатися до можна на автомобілі, велосипеді та пішки використовуючи додаток Google Maps.

Сподобалося місце? Поділися з друзями!


Telegram Viber Facebook Twitter

Пошук на сайті

Авторизація