Zebratrip - путівник цікавими місцями

Кирилівська церква

Україна, місто Київ, вул. Олени Теліги, 12
Кирилівська церква
287

Цікаві факти

  1. Кирилівська церква — архітектурно-мистецька перлина світового рівня, другий храм, після Софії Київської, що зберігся до наших днів з часів Київської Русі.
  2. Побудована у ХІІ ст., а перші масштабні ремонтно-реставраційні роботи у храмі були проведені на межі XVII – XVIII ст., після яких церква набула рис українського бароко.
  3. Стіни Кирилівської церкви після побудови були розписані у техніці фрески. 800 кв.м автентичних фресок збереглись з того часу, за кількістю, сюжетним змістом та якістю виконання не мають рівних серед одночасних їм розписів сакральних споруд Східної Європи.
  4. Розташування сюжетів відповідає розробленій канонічній схемі небесної ієрархії. З усіх стародавніх фресок найкраще збереглося зображення євангеліста Марка на південно-західному парусі.
  5. Через декілька століть фресковий живопис майстри частково поновили темперними фарбами. У центральній апсиді образ Богородиці Оранти з піднятими до неба руками. Більша частина композиції – це вже олійний живопис ХІХ ст., який покриває 2000 кв.м стін храму.
  6. У другій половині ХІХ ст.. під час реставраційних робіт, було здійснено розпис стін, на яких не збереглися стародавні фрески. Частину цих розписів зробив Михайло Врубель. Він прийняв запрошення професора А. Прахова та працював у храмі в 1884-1885 рр., виконав декілька настінних композицій та чотири ікони іконостасу. Першою його роботою став архангел Гавріїл на західному пілоні північного стовпа тріумфальної арки.
  7. У 1860 році в інтер’єрі під пізніми нашаруваннями були виявлені фрескові розписи ХІІ ст. Для проведення досліджень і реставрації запросили професора Петербурзького університету А. Прахова. Той в свою чергу запросив до участі в реставраційних роботах М. Мурашко та його учнів з Київської малювальної школи.
  8. Образи іконостаса Кирилівської церкви, за висловлюваннями фахівців, за силою враження можно порівняти з розписами Мікеланджело в Сікстінській капелі.
  9. Іконописні образи Христа, Богородиці, святих Кирила та Афанасія — виконав Михайло Врубель у Венеції, після знайомства з творами майстрів італійського Ренесансу.
  10. Біля трону Богоматері — рожеві троянди, що символізують перше кохання. У такий спосіб Михайло Врубель зашифрував своє почуття до Емілії Прахової.
  11. «Зішестя Святого Духа на апостолів», що прикрашає центральну частину хорів Кирилівської церкви, Врубель створив за три місяці та без підготовчих ескізів, чим дуже здивував професіоналів образотворчого мистецтва, які спостерігали за роботою художника.
  12. У деяких місцях храм прикрашений зображенням вузла, який також можна побачити на колонах іконостасу. Є припущення, що це Гордієв вузол, який розрубив Олександр Македонський. Символічно розглядати цей факт у православному храмі — з вірою можливо вирішити будь яке, навіть дуже складне, завдання.
  13. Нині, Кирилівська церква є відділом Національного заповідника «Софія Київська» та діючим храмом.

Як дістатися?

Дістатися до Кирилівської церкви у Києві можна на автомобілі, велосипеді та пішки використовуючи додаток Google Maps.

Сподобалося місце? Поділися з друзями!


Telegram Viber Facebook Twitter

Пошук на сайті

Авторизація