Zebratrip - путівник цікавими місцями

Гора Говерла 2061 м

Україна, Івано-Франківська обл., Надвірнянський р-н
Гора Говерла 2061 м
1779

Цікаві факти

 1. Гора Говерла 2061 м — найвища вершина Українських Карпат і найвища точка України.
 2. Говерла входить у гірський масив Чорногора, що розташований у східній частині Карпатських гір.
 3. У перекладі з румунської «Говерла» означає «піднесення, яке важко пройти».
 4. Говерла має конусоподібну форму, схили, починаючи з висоти 1700-1900 м вкриті альпійськими луками, які називають полонинами, та чагарниковими пустищами. До цієї висоти, схили вкриті карликовими альпійськими соснами та ялівцем, а нижче 1500 м - буковими та смерековими лісами.
 5. Найперший маршрут на гірську вершину прокладений у 1880 році.
 6. На вершині Говерли знаходиться плита, в середині котрої розташовані капсули з землею усіх областей України.
 7. На відстані 17 кілометрів від гірського масиву знаходиться кордон України з Румунією.
 8. Чорногорський хребет славиться не тільки найвищою точкою України, на ньому розташувалось і високогірне озеро Несамовите, яке оповите легендами та міфами.
 9. Говерла користується неймовірною популярністю серед туристів, найбільшу кількість сходжень здійснюють саме в літній період. Влітку тут ще можна побачити сніг та досхочу поласувати чорницею.
 10. Підіймаючись маршрутами на Говерлу, які промарковані, відкриваються прекрасні гірські пейзажі, а рослинність поступово змінюється з букових і смереки на кущі чорниці, які розсипаються навкруги. Вище до вершини запалюють свої барви яскрава червона рута (рододендрони), біла сон-трава та інша альпійска рослинність.
 11. Сама вершина вже тривалий час без рослинності. Нажаль, велика кількість відвідувачів змінила зовнішній вигляд найвищої точки країни. Тут, в різні роки, встановлено декілька пам’ятних знаків, а також підіймається хрест.
 12. Вирушаючи на Говерлу, треба враховувати, що погода може швидко змінюватися. Незайвим буде дощовик або водонепроникна куртка. Обираючи взуття, треба звернути увагу на підошву, вона не повинна бути плоскою. Підйом в багатьох місцях кам’янистий, інколи це сипуче каміння – тому фізичні можливості повинні бути відповідними.
 13. Розбивати намети та розводити багаття на вершині заборонено, адже гора розташована на території Карпатського національного природного парку (Івано-Франківська область) та Карпатського біосферного заповідника (Закарпатська область).
 14. Осінні яскраві барви перетворюють Карпати на дивовижний барвограй пейзажів. Говерла, як найвища точка з пологою відкритою вершиною, дає можливість оглянути горизонт на 360 градусів. У ясний день з вершини можна побачити будівлю метеорологічної обсерваторії «Білий Слон», яка розташована на горі Піп Іван Чорногорський, за 20 км від Говерли.
 15. Цікавить, коли краще йти на Говерлу? Весна — це період дощів, тому краще влітку чи восени.
 16. Важливо! Якщо на гору насувається дощ або гроза, потрібно вимкнути мобільний телефон, бо на висоті є ризик ураження блискавкою. Під час дощу каміння стає слизьким, а вітер може збивати з ніг. Здійснюючи підйом восени, обов’зково брати дощовик, палиці, теплий одяг та термос с гарячим чаєм, які будуть в нагоді, коли всі труднощі сходження будуть подолані. Температура на вершині може бути нижчою на 10-15 градусів.
 17. В останні роки збільшується кількість бажаючих піднятися на Говерлу взимку. Засніжені вершини приваблюють незвичною білосніжною красою, переливами сонячних променів на вкритих снігом схилах. Говерла славиться стрімкою зміною погоди в будь яку пору року, тому зимою особливо треба бути готовим до цього. 
 18. Багатосантиметрові шари снігу повністю приховують стежки, а шквальний вітер, який може зненацька піднятися, не дозволить зорієнтуватися на місцевості. Часто на Говерлі відбуваються сходження лавин, що робить підйом або спуск ще більш небезпечним. Фізичні навантаження взимку під час підйому значно збільшуються – тому людині не підготовленій краще відмовитися від підйому. Одяг повинен бути туристичний – теплий та легкий, зручний під час руху, розрахований на відповідну пору року, обов’язкове спеціальне взуття, палиці.

Поширені питання

Найшвидше дістатися на Говерлу з Ворохти

 1. Дістатись до Ворохти.
   48.292044, 24.562403
 2. Дістатись до повороту на село Завоєля (~8 км, буде автобусна зупинка).
   48.23788, 24.623501
 3. Зареєструватись на контрольно-пропускному пункті.
   48.207709, 24.591392
 4. Дістатись до паркувального майданчика бази «Заросляк» (~12 км).
   48.163632, 24.536634
 5. Обрати маршрут та рухатись на вершину Говерли.
   48.160208, 24.49994


Який маршрут на Говерлу обрати?

«Найшвидший» (8 км ~4-5,5 годин).

Більшість людей цікавить, як дістатись Говерли за один день, тому обирають його.

⬆️ Підйом починають від бази Заросляк «Зеленим» маршрутом (4,3 км ~2,5-3,5 години), він більш пологий.

⬇️ Спуск здійснюють «Синім» маршрутом (3,7 км ~1,5-2 години) він крутий та найшвидший.


«Єкзотика» (17 км ~9-10 годин)

Цей маршрут в рази красивіший, але значно довший та потребує фізичної готовності аби встигнути до заходу сонця повернутись.

⬆️ Підйом починають від бази Заросляк «Жовтим» маршрутом до озера Несамовите (7,3 км ~3 години).

➡️ А далі продовжують «Червоним» маршрутом через вершини гір Туркул, Пожижевська, Брескул. (6 км ~4 години).

⬇️ Спуск до бази Заросляк здійснюють «Синім» маршрутом (3,7 км ~1,5-2 години) він крутий та найшвидший.Коли краще підніматися на Говерлу?

Підніматися на говрелу краще у період з початку червня та до початку вересня, бо в цей період найменша кількість опадів.

Гора Говерла 2061 м

Як дістатися?

Дістатися до гори Говерла на Івано-Франківщині можна на автомобілі, велосипеді та пішки використовуючи додаток Google Maps.

Сподобалося місце? Поділися з друзями!


Telegram Viber Facebook Twitter

Пошук на сайті

Авторизація