Zebratrip - путівник цікавими місцями

Рожена криниця

Україна, Черкаська обл., село Бучак
Рожена криниця
677

Цікаві факти

  1. Рожена криниця – сакральна пам’ятка природи, цікаве місце Черкащини, популярний туристичний обʼєкт Трахтемирівського півострова.
  2. Цю назву використовують одночасно для позначення урочища, містичного місця, лікувальної води, археологічної пам’ятки Трахтемирівського півострова.
  3. Криниця розташована неподалік озера Бучак в глибині густого лісу, оточеного ярами.
  4. Рожену криницю відносять до типової пам’ятки народного православ’я – віряни приносять і залишають поряд з нею стрічки та ікони, інші предмети вдячності.
  5. Вода з криниці, за переказами, носить лікувальні та відновлюючі властивості, які були помічені ще в стародавні часи.
  6. З місцевістю та пам’яткою пов’язані численні легенди – одна з них сягає часів боротьби Русі з половцями. Дівчина на ім’я Рожена напувала цілющою водою князів, що йшли на захист держави та лікувала дружинників, що отримали рани на полі брані.
  7. Рожену криницю, як і Бабину гору, трипільську Дівич-гору відносять до місць Жіночої сили в України. В слов’янській міфології богині Рожаниці опікувались дітонародженням і мали таємничий зв’язок з зірками. Їм приносили тільки безкровні жертви у вигляді продуктів, яка дала природа – хліб, сир, мед, кутю.
  8. Археологічні дослідження 60-70 рр. минулого століття дали поштовх до написання численних наукових публікацій. Але сам історичний спадок не був збережений - берегова лінія була затоплена водами Канівського водосховища.
  9. Будівництво Канівської ГЕС та водосховища у 70-х роках ХХ соліття завдали значної шкоди, адже були затоплені значні території та розташовані на них села, кладовища та археологічні пам’ятки Трахтемирівського півострову. Це видозмінило обриси берегів та склад підводних вод.
  10. У наш час дослідження витоків Роженої криниці не проводилось, але вона залишається найбільш популярним туристичним об’єктом півострова.

Як дістатися?

Дістатися до Роженої криниці у Черкаській області можна на автомобілі, велосипеді та пішки використовуючи додаток Google Maps.

Сподобалося місце? Поділися з друзями!


Telegram Viber Facebook Twitter

Пошук на сайті

Авторизація