Цю назву використовують одночасно для позначення урочища, містичного місця, лікувальної води, археологічної пам’ятки Трахтемирівського півострова.
Криниця розташована неподалік озера Бучак в глибині густого лісу, оточеного ярами.
Рожену криницю відносять до типової пам’ятки народного православ’я – віряни приносять і залишають поряд з нею стрічки та ікони, інші предмети вдячності.
Вода з криниці, за переказами, носить лікувальні та відновлюючі властивості, які були помічені ще в стародавні часи.
З місцевістю та пам’яткою пов’язані численні легенди – одна з них сягає часів боротьби Русі з половцями. Дівчина на ім’я Рожена напувала цілющою водою князів, що йшли на захист держави та лікувала дружинників, що отримали рани на полі брані.
Рожену криницю, як і Бабину гору, трипільську Дівич-гору відносять до місць Жіночої сили в України. В слов’янській міфології богині Рожаниці опікувались дітонародженням і мали таємничий зв’язок з зірками. Їм приносили тільки безкровні жертви у вигляді продуктів, яка дала природа – хліб, сир, мед, кутю.
Археологічні дослідження 60-70 рр. минулого століття дали поштовх до написання численних наукових публікацій. Але сам історичний спадок не був збережений - берегова лінія була затоплена водами Канівського водосховища.
Будівництво Канівської ГЕС та водосховища у 70-х роках ХХ соліття завдали значної шкоди, адже були затоплені значні території та розташовані на них села, кладовища та археологічні пам’ятки Трахтемирівського півострову. Це видозмінило обриси берегів та склад підводних вод.
У наш час дослідження витоків Роженої криниці не проводилось, але вона залишається найбільш популярним туристичним об’єктом півострова.
Фотографії
Стара криниця
Сходи до яру
Як дістатися?
Дістатися до Роженої криниці у Черкаській області можна на автомобілі, велосипеді та пішки використовуючи додаток Google Maps.