Діючий віадук у Ворохті — один з чотирьох арочних мостів в Україні, що пережив лихоліття ХХ століття та продовжує функціонувати.
Десятки таких віадуків були побудовані у кінці ХІХ стотіття, щоб з'єднати землі, що входили до складу Австро-Угорщини.
Кам'яні арочні мости відігравали особливу роль в гірській місцевості, адже транскарпатська магістраль повинна була стати потужним будівельним майданчиком кінця ХІХ - початку ХХ ст. Але Перша світова війна, змінивши політичну ситуацію, стала на заваді цим планам.
Карпатські та альпійські віадуки будувалися як залізничні переправи через ріки, провалля та інші перешкоди, яких досить багато в Європі.
Для будівництва віадуку у Ворохті замість металевих конструкцій використовували місцевий пісковик з каменоломні села Ямна, що зараз є частиною Яремче. Перевагами такого вибору були вартість та малі витрати на логістику.
Коли з’явилася залізниця, Ворохта швидко розбудовувалася та перетворилася на модний оздоровчий гірськолижний курорт. А побудований гірськолижний трамплін 1922 року сприяв подальшому розквіту.
За легендою, свою міцність віадук отримав завдячуючи великій кількості яєць, які купляли у місцевих та додавали у суміш при будівництві.
Якщо раніше до Ворохти в основному туристи їхали взимку, то нині Австрійський віадук привертає їх в різні пори року.
Фотографії
Як дістатися?
Дістатися до діючого віадуку у Ворохті можна на автомобілі, велосипеді та пішки використовуючи додаток Google Maps.