Віадук у Ворохті з муралом — арочний міст з каменю, по якому проходить діюча залізнична дорога.
Міст побудовали у 1895 році, як проміжну ланку на шляху від Чорного до Адріатичного моря. Саме через Австрійський віадук у Ворохті мала проходити магістральна траса до тодішньої столиці Австро-Угорської імперії – Відня.
Гуцули розповідали, що їм активно допомагали жителі Ворохти та околишніх міст. А цеглу возили з сусідньої Коломиї, де працював цегляний завод. Тому, цей віадук, був і залишається однією з найяскравіших пам’ятників індустріальної архітектури Європи, зведений руками багатонаціональної «клаптикової» імперії.
Нині Австрійский віадук став «музеєм під відкритим небом», а століття тому він був справжнім дивом інженерної думки та великими сподівання королівських династій.
До появи залізниці, Українські Карпати були провінціальною околицею імперії, а Ворохта - маленьким селом. Після введення в експлуатацію залізничного сполучення, регіон швидко розбудовується, а сама Ворохта перетворилася на модний оздоровчий гірськолижний курорт.
Історики, досліджуючи регіон, вказують на будівництво перших віадуків в цій місцевості, ще у часи правління римлян в Європі. Австро-Угорщина продовжила цю традицію, вдосконаливши технічні можливості та перевершивши своїх попередників.
Фотографії
Як дістатися?
Дістатися до залізничного віадуку у Ворохті з муралом можна на автомобілі, велосипеді та пішки використовуючи додаток Google Maps.