Андріївська церква в Києві — православний храм, що належить до пам’яток історії та шедеврів архітектури світового значення.
Вже понад 250 років розкішна барочна церква височить на Андріївській горі, яка стала своєрідним природним п’єдесталом для храму.
Місце розташування храму обрано невипадково. Легенда, яку розповідає Нестор Літописець у Повісті минулих літ, вказує на те, що саме на цьому місті зупинявся апостол Андрій Первозванний під час своєї подорожі до Риму. Він встановив на горі хрест та передрік появу великого християнського міста.
У 1215 році на горі була побудована Хрестовоздвиженська церква, яка діяла 400 років, а згодом її замінили на новий храм, але цю споруду знищела пожежа.
Церква, яку можна побачити нині, будувалася на замовлення російської імператриці Єлизавети Петрівни. Оскільки в Києві була відсутня царська резиденція, планувалось побудувати Царський палац та палацову церкву. У вересні 1744 року відбулася церемонія закладання, в якій імператриця власноруч поклала декілька цеглин у підвалини храму, як символ прийняття участі у будівництві.
Урочистий чин освячення місця для спорудження Андріївської церкви здійснив митрополит Рафаїл Заборовський 19 вересня 1744 року. Під час цієї церемонії він використовував спеціальний елемент службового облачення — палицю. Нині її можна побачити у Андріївській церкві, а знайшли її археологи під час дослідження поховання митрополита у підземному склепі Софійського собору у 1936 році.
На знак особливої прихильності Єлизавета подарувала вишукану карету митрополиту Рафаїлу, яка нині експонується в музеї історії України.
Церкву будували 16 років за проектом Франческо Бартоломео Растреллі та освятили 19 серпня 1767 року.
Андріївська церква є єдиною, яка зберегла автентичні архітектурні форми та має найбільший відсоток збереженого оздоблення екстер’єру, а її внутрішнє оздоблення є неперевершеним зразком церковного інтер’єру виконаного в стилі бароко.
Над інтер’єром працювала міжнаціональна команда майстрів, виконуючи проект розробленний італійцем Растреллі. Різьблення виконували українці, а живопис – росіяни. Працювали вони протягом 1753-1761 рр. Храм вийшов дуже пишним та вишуканим, а стиль його поєднує елементи бароко та рококо.
Іконостас оздоблено позолоченим орнаментом, скульптурою, живописом та виконаний він у червоному кольорі, що не є характерним для православних храмів.
Навколо Андріївської церкви розміщений майданчик-балюстрада, з якого відкривається видовищна панорама на Поділ, річку Дніпро, Лівобережні райони Києва. У ясну погоду простір огляду сягає десятки кілометрів.
Храм не має дзвіниці, аби скликати прихожан на службу.
Андріївська церква разом з хрестом має висоту 50 метрів.
Фотографії
Палиця Київського Митрополита Рафаїла Заборовського_
Вид на церкву з алеї Художників
Вид на церкву з Андріївського узвозу
Вид на Поділ з оглядового майданчика
Монета Андріївська церква 5 гривень (аверс)
Монета Андріївська церква 5 гривень (реверс)
Як дістатися?
Дістатися до Андріївської церкви у Києві на Андріївському узвозі можна на автомобілі, велосипеді та пішки використовуючи додаток Google Maps.