Zebratrip - путівник цікавими місцями

Катерининська церква

Україна, місто Чернігів, Алея Героїв, 6-а
Катерининська церква
589

Цікаві факти

  1. Катерининська церква у Чернігові — козацький кафедральний собор святої великомучениці Катерини.
  2. Свою назву отримала на честь Святої великомучениці Катерини, яка проявила незламну силу духу та мужність. У сімнадцять років, вірна вченню Христа, вона виступила на захист своїх одновірців проти імператора Риму язичника Максиміана.
  3. Катеринка — так, мандрівники називають церкву Святої великомучениці Катерини, проїжджаючи біля цікавого місця Чернігова — високого пагорба, на якому вона здіймає свої куполи.
  4. Побудована та освячена у 1715 році на кошти братів-козаків Якова й Семена Лизогубів. У такий спосіб брати Лизогуби вирішили прославити свого діда — полковника Якова Лизогуба і козаків, які проявили героїзм під час вирішального штурму турецької фортеці Азов у 1696 році та змусили гарнізон турецької фортеці капітулювати.
  5. Катерининська церква в місті Чернігові є втіленням найкращих традицій вітчизняної сакральної архітектури Лівобережжя XVII–XVIII століть.
  6. Розташована в історичному центрі міста, поблизу колишнього Дитинця — центральної укріпленої частини міста у період Київської Русі.
  7. За своєю композицією храм повторює традиційну дерев’яну українську церкву. В єдине ціле об’єднані п’ять восьмериків, кожен з яких завершується куполом. Центральний підноситься над бічними, а вони – над рукавами архітектурного хреста. Віконні отвори витягнуті, оздоблені наличниками, декілька вікон мають вигляд хреста. Церква має три вхідні портали: північний, східний, південний.
  8. Внутрішній вигляд Катерининської церкви у Чернігові вражає своєю вертикальною композицією. Тут немає хорів та горизонтальних структур. Навпаки – за допомогою перекриттів із заломами та великих арок підкреслюється витягнутість п’ятиглавої споруди. За козацькою традицією, храм прикрашають ікони, а стіни залишаються без розпису.
  9. За роки існування Катерининської церкви за різних обставин було змінено п’ять іконостасів, останній з яких освячений 7 грудня 2016 року. Вирізьблений він з дерева та виготовлений протягом року в місті Рівному. Працювали над ним 50 майстрів під керівництвом художника Віталія Бугринця. Іконостас має три яруси та оздоблений колонами, які оповиті виноградною лозою. Ширина 12 м, висота 12 м, увінчує його двометровий хрест. У ньому вміщено 40 ікон, які писали майстри з Луцька.
  10. У храмі зберігаються мощі Преподобного Меркурія Бригинського, молитви якого зцілювали хворих, і який був канонізований у 2011 році.
  11. 75 років діяла заборона проведення богослужінь у церкві.
  12. Церква пережила дві пожежі та Другу світову війну.
  13. У 2017 році Національний банк України продовжуючи серію пам'ятки архітектури України випустив пам'ятну монету «Катерининська церква» номіналом 5 гривень.

Як дістатися?

Дістатися до Катерининської церкви у Чернігові можна на автомобілі, велосипеді та пішки використовуючи додаток Google Maps.

Сподобалося місце? Поділися з друзями!


Telegram Viber Facebook Twitter

Пошук на сайті

Авторизація